Kasside ülemiste hingamisteede nakkushaigused

Kasside ülemiste hingamisteede nakkushaigusi on kõik kindlasti näinud, kui meenutada õnnetuid nohuseid ja tatistavaid keldrikassipoegi, kel on sageli ka silmad kinni paistetanud.
Neid on tabandanud kas herpesviirus või kalitsiviirus, aga võib olla hoopis klamüüdia.
Kasside rinotrahheiiti põhjustav herpesviirus nakkub kassilt kassile ja paljud läbipõdenud jäävad eluks ajaks kandjateks. Haigus kulgeb nohu ja silmapõletikuga. Enamasti esineb ka palavik ning pikemal põdemisel kaasneb kopsupõletik. Haiguse läbipõdemine ei anna eluagset immuunsust ning neid kasse tuleks edaspidi vaktsineerida.
Kalitsiviirus on väga nakkav ning võib levida ka kaudsel teel ja on väliskeskonnas üsna püsiv (nädal kuni kuu). Haigetel tabanduvad hingamisteed, tekib palavik ja suuhaavandid. Noortel kassidel esineb liigesepõletikku. Ka neil ei teki läbipõdemise järel immuunsust ja osa neist jääb viirusekandjateks.
Koos herpes- ja kalitsiviroosiga esineb ka bakteriaalset infektsiooni, mida tekitab klamüüdia. Tavaliselt avaldub haigus silma sidekesta põletikuna. Ravitakse antibiootikumidega. On olemas ka vaktsiin, kuid see ei kuulu põhivaktsiinide hulka, millega kõiki kasse peaks vaktsineeritama. Klamüüdia on rohkem kassikasvanduste ja varjupaikade probleem.