lEIA sulle sobiv kliinik

tallinn pärnu viljandi tartu

Sügeluse põhjused:
Sügeluse esmased tunnused1. Esmased ehk primaarsed :

 • Parasiidid (kirp, täi, väiv, kõõmalest, sügelislest, vagellest e. demodeks????)
 • Kirbuallergia (kui loomal on kirbuhammustuse suhtes allergia, piisab vaid mõnest hammustusest ja ta hakkab end meeleheitlikult sügama)
 • Toiduallergia või toidutalumatus, mida põhjustavad enamasti loomsed valgud lemmiklooma toidus.
 • Tolmuallergia ja sellest põhjustatud atoopiline dermatiit (seda tüüpi nahapõletikku põhjustab allergiline reaktsioon mingi keskkonnast tuleneva allergeeni nagu õietolmu, kodutolmu või hallituse vastu)

Sügeluse tagajärjel tekivad kroonilised muutused nahal.2. Teisesed ehk sekundaarsed : bakteritest või pärmseentest põhjustatud nahapõletik

Diagnoosimine toimub välistamise teel

 1. Parasiitide kindlakstegemiseks nahakaabe või trihhogramm. Parasiitide mitteleidmine ei tähenda kunagi 100%-lise kindlusega, et neid ei ole. Sügelislesta on sageli üsna raske leida ja seetõttu kasutatakse nii mõnigi kord välistamiseks katselist ravi.
 2. Kirpude ja kirbuallergia välistamiseks korralik kirbutõrje paar kuud. Välisparasiitidest saab lugeda siit!
 3. Toiduallergia kindlakstegemiseks eliminatsioonidieet. Uut valku sisaldav toit vähemalt 1,5 kuud. Ka maiustused ja näksid on keelatud. Kui sellise dieedi ajal loom tervistub, siis diagnoosi kinnitamiseks peaks mõne aja pärast katsetama kahtlusaluse valguga. Kui sügelus ja nahamuutused selle peale taastekivad, on diagnoos selge.
 4. Kui loomal ei ole ei parsiite ega kirbuallergiat ega ülitundlikkust toidu suhtes, siis vastavate kliiniliste tunnuste esinemisel on kõige tõenäolisem diagnoos tolmuallergia ehk atoopia ja selle kindlaks tegemiseks saab sooritada nahatesti või saata vereseerum laborisse uuritavaks. Ei ole mõtet teha, kui ei kavatseta alustada immunoteraapiat

Ravi:

 1. Parasiiditõrje
 2. Eliminatsioonidieet
 3. Põletikuravi
 4. Atoopia raviks kas immuunoteraapia või allergia kontrolli all hoidmiseks immuunsüsteemi tugevdamine, põletikuvastane ravi steroidide või tsüklosporiiniga, antihistamiinide, omega-3 rasvahapete või muude preparaatide kasutamine naha vastupanivõime tugevdamiseks + sage pesu ja naha niisutamine.

 

MTÜ Loomakliinikud, Tallinna mnt 77, Pärnu

 

created byNew Media Guru