lEIA sulle sobiv kliinik

tallinn pärnu viljandi tartu

Et vältida jooksuaegu ja hoida ära soovimatute kutsikate ja kassipoegade teket kasutatakse nii tablette kui ka süstitavaid preparaate. Tegemist on sünteetilise progesterooni analoogidega, mis hoiavad organismi progesterooni mõju all ja ind ei saa tekkida. Tablettidel on üks toimeaine, süstitavaid preparaate on kahe erineva toimeainega.

Enam ei ole palju inimesi, kes eelistaks tablette steriliseerimisele, kuna kassidele on keeruline tablette anda ja lõppkokkuvõtteks tuleb kirurgiline suguorganite eemaldamine odavam, kui pidev tableti andmine. Tablettide/süstide võimalikud kõrvalmõjud panevad samuti eelistama kirurgiat.

Tablette tuleb hakata anda sellisel ajal, kui loom parasjagu ei indle (anöstrus) ja peab olema täiesti kindel, et eelnevalt ei ole loom saanud paarituda ning seeläbi tiinestuda. Tiinele tablette anda ei tohi. Väljaskäiv kass peaks olema kolm nädalat toas ja siis tuua vastuvõtule, veendumaks, et loom ei ole tiine ega ei indle ja alles siis saab, kas süstida või tabletti anda.

Tablette antakse korra nädalas, alati ühel ja samal ajal ja kui unustatakse, tekib ind ja oht paarituda. Süstide kordamiseks on ka oma kindle skeem.

Tabletid pärsivad munasarja tegevust, stimuleerivad emaka limaskesta vohamist ja näärmetetööd, mis võib põhjustada mädast emakapõletikku ehk mädaemakat. Võib esineda ka käitumismuutusi nagu näiteks agressioon ja söögiisu suurenemist. On täheldatud ka kaalu tõusu. Süstitavate preparaadid võivad tekitada süstekoha karva värvi muutusi ja põhjustada valu.

Aretusloomadel ei soovita kunagi kasutada, sest vähendavad viljakust.

Tablettide pikaaegne (aastaid) andmine võib põhjustada diabeeti, mädast emakapõletikkuja piimanäärmete kasvajaid.

Tablette saab osta ainult kliinikust ja neid väljastatakse ainult peale looma ülevaatust. Seda veendumaks, et loom pole tiine. Kui anname tabletti tiinele loomale, siis võivad tekkida loodete arenguhäired ning poegimine ei kulge normaalselt ning tekivad tõsised tüsistused.

MTÜ Loomakliinikud, Tallinna mnt 77, Pärnu

 

created byNew Media Guru