Lemmikloomade stress

Sügisesse töisesse elurütmi sisseelamine võib osutuda lemmikloomadel suureks probleemiks ja omanikele „parajaks peavaluks“. Erineb ju meie igapäevaelus suvine ja talvine elustiil nagu öö ja päev.
Sügisene elustiili ja –koha muutus võib kaasa tuua lemmikloomadel stressi, mis avaldub:
Uskuge meid, loom ei tee seda meelega! Ta on hoopis meeleheitel ja püüab sel moel ebameeldivat olukorda lahendada.

Abi võiks olla feromoonteraapiast!?

Mis on feromoonid?

Feromoonid on looduslikud keha poolt tekitatud bioaktiivsed ained, mis samasse liiki kuuluvatel isenditel kutsuvad esile käitumuslikud, harvem füsioloogilised muutused.Kõik feromoonid on liigispetsiifilised.
 
Koera feromooni eritavad imetava emase koera nisade vahel olevad naha rasunäärmed. Rahustava feromooni ülesandeks on luua kutsiakatele võimalikult meeldiv arengukeskkond ja toetada nende esimesi püüdlusi maailma tundmaõppimiseks. Sarnaselt toimib feromoon (ka sünteetiline) ka täiskasvanud koera puhul.
 
Stress on oluline faktor mitte ainult käitumisprobleemide tekkel, vaid võib olla ka mitmete haiguste vallandumise põhjuseks (mainitakse epilepsiat, teatud mao-seedehaigusi ja põiepõletikku). Seetõttu pööratakse kaasaegses veterinaarias suurt tähelepanu lemmikloomade stressi kõrvaldamisele ja ennetamisele. Loomaarstide ülesanne on aidata loomadel vähendada stressifaktoreid, mida meie tänapäevane eluviis rohkelt pakub. 
 
Feromoonidel baseeruvad tooted ei ole ravimid ega söödalisandid. Kuna stressil on mitmeid vorme, mis mõjutavad organismi erinevalt, siis ei sobi need tooted igas olukorras. Praegu saadaolevad preparaadid sobivad keskkonnast tingitud stressiga toimetulemiseks.
 
Kassidel kassi näopiirkonna feromoon F3 (Feliway) on laialdaselt kasutusel ja aitab järgmistel juhtudel:

Koertel rahustav feromooni (DAP) soovitatakse peamiselt, et aidata täiskasvanud ja noortel koertel hakkama saada uutes olukordades:

Feromoonidest on palju abi ebasoovitava käitumise ennetamisel või juhul kui stress ja käitumishäired on kestnud vaid lühikest aega. Pikalt kestnud ja nö. teadvusse kinnistunud protsessi puhul on kindlasti vaja käitumisteraapiat.

Pean meeles: üksi kaelarihm ega aerosool ei tee imet, kui me loomaga valesti käitume ning selle väärkäitumisega probleemi süvendame.

Kassirahva tõelised elupinged ja stress